Muškoj klapi 'Kastav' 1. mjesto na natjecanju u Sankt-Peterburgu

Muška klapa 'Kastav' osvojila je prvu nagradu u kategoriji folklora na 11. međunarodnom natjecanju zborova 'The Singing World' u ruskom Sankt-Peterburgu.

Vrijednu nagradu klapa je ostvojila dvanestominutnim klasičnim klapskim repertoarom: izveli su Lozu u škripu Rajimira Kraljevića, 'Vo je naša zemja Mojimira Ćaćije i Šijavicu Dušana Šarca. Zahvaljujući tom plasmanu, nastupili su i u velikom finalu, u kojemu su se za Grand prix Festivala natjecali pobjednici svih deset natjecateljskih kategorija.

Svoj jučerašnji nastup u koncertnoj dvorani 'State Capella', klapa je posvetila istarskoj ljestvici, folkloru Istre i Hrvatskog primorja, pa su otpjevali skladbu Bilo vavek veselo Ivana Matetića - Ronjgova.

Klapa 'Kastav' u Rusiji je ostvarila još jedan vrlo vrijedan rezultat: osvojili su drugu nagradu u natjecateljskoj kategoriji vokalnih ansambla. Održali su i dva cjelovečernja koncerta te dva nastupa na ceremonijama otvaranja i zatvaranja tog uglednog međunarodnog zborskog festivala.

Na natjecanju su sudjelovala 44 zbora iz 12 zemalja - Češke, Francuske, Hrvatske, Italije, Izraela, Kine, Latvije, Slovačke, Rumunjske, Rusije, Turske i Velike Britanije.

Muška klapa 'Kastav', pod umjetničkim vodstvom Saše Matovine, bila je jedini predstavnik Hrvatske na festivalu i natjecanju u Sankt-Peterburgu, koje se održavalo od 31. srpnja do 5. kolovoza. Financijski su im to omogućili Grad Kastav, Ministarstvo kulture Republike Hrvatske i Primorsko-goranska županija.