Predstavljeni programi 62. Pulskog filmskog festivala

Na konferenciji za medije održanoj u Medijateci Francuskog instituta u Zagrebu predstavljeni su filmski programi 62. Pulskog filmskog festivala. U ime Veleposlanstva Francuske uvodni pozdrav uputila je Michèle Boccoz. Predsjednik Umjetničkog savjeta Hrvoje Pukšec predstavio je Hrvatski i Međunarodni program.

U sklopu Hrvatskog programa predstavljeni su programi Hrvatski Film i Kratka Pula, a u sklopu Međunarodnog programa natjecateljski i nenatjecateljski program, Samo kratko, Dizalica i Pulica.

Ravnateljica Festivala Gordana Restović govorila je o ovogodišnjoj organizaciji i svim popratnim događanjima koji nas čekaju na 62. festivalu.

Na natječaj raspisan od 20. ožujka do 17. travnja 2015. godine pristiglo je sveukupno 28 dugometražnih te 47 kratkometražnih filmskih naslova. Umjetnički savjet u sastavu Hrvoje Pukšec, predsjednik, te članovi Mike Downey i Tanja Miličić, u selekcijskom procesu odabrao je 14 dugometražnih i 16 kratkometražnih filmova koji će činiti Hrvatski program 62. pulskog filmskog festivala.

HRVATSKI PROGRAM:

Odabrani su sljedeći dugometražni filmovi programa Hrvatski film i Manjinska koprodukcija:
• Bit ćemo prvaci svijeta, Darko Bajić
• Cure - život druge, Andrea Štaka
• Djeca tranzicije, Matija Vukšić
• Goli, Tiha Gudac
• Imena višnje, Branko Schmidt
• Ljubav ili smrt, Daniel Kušan
• Ničije dijete, Vuk Ršumović
• Potrošeni, Borut Šeparović
• Rakijaški dnevnik, Damir Čučić
• Svinjari, Ivan Livaković
• Takva su pravila, Ognjen Sviličić
• Ti mene nosiš, Ivona Juka
• Zagrebačke priče 3, grupa autora
• Zvizdan, Dalibor Matanić

Odabrani su sljedeći kratkometražni filmovi programa Kratka Pula:
• Bakina unuka, Tomislav Šestan
• Da je kuća dobra i vuk bi je imao, Hana Jušić
• Dobro sam, vidimo se, Luka Čurčić
• Doručak, Salvatore li Causi
• Horvatovi, Arsen Oremović
• Lov u zatvorenom, Kristina Vuković
• Ma nema veze, Gea Gojak
• Malo više kiše, Marko Dugonjić
• Minute, Ivan Stanić
• Nedeljni program, Neven Dužanec
• Odlazak, Ivana Marinić Kragić
• Povratak, Filip Heraković
• Pura, Ivan Veljača
• Soba s kosim pogledom, Davor Žmegač
• Šake, Jasna Nanut
• Vrlo kratki izlet, Igor Bezinović

MEĐUNARODNI PROGRAM sastoji se od natjecateljskog i nenatjecateljskog dijela, programa kratkometražnih filmova Samo kratko u suradnji s Europskom filmskom akademijom, programa za mlade Dizalica i programa za djecu Pulica.

Odabrani dugometražni filmovi natjecateljskog dijela Međunarodnog programa:
• Corn Island, George Ovashvili (Gruzija)
Cottbus Film Festival of Young East European Cinema 2014, Audience Award
Karlovy Vary International Film Festival 2014, Award of Ecumenical Jury, Crystal Globe
Palm Springs International Film Festival 2015, Bridging the Borders Award
• Out of Nature, Ole Giaever and Marta Vold, (Norveška)
Berlin International Film Festival 2015, Label Europa Cinemas
• The Summer of Sangalie, Alante Kavaite (Litva, Francuska, Nizozemska)
Sundance Film Festival 2015, Directing Award
• 600 Miles, Gabriel Ripstein (Meksiko)
Berlin International Film Festival 2015, Best First Feature Award
• Koza, Ivan Ostrochovský (Slovačka, Češka)
Berlin International Film Festival 2015
Wiesbaden goEast 2015, Best Director, FIPRESCI Prize
• Ned Rifle, Hal Hartley, (SAD)
Berlin International Film Festival 2015, Prize of the Ecumenical Jury
• Bota, Thomas Logoreci (Albanija, Italija, Kosovo)
Karlovy Vary International Film Festival 2014, FEDEORA Award
• Pored mene, Stevan Filipović (Srbija)
Svjetska premijera
• For Some Inexplicable Reason, Gabor Reisz (Mađarska)
Karlovy Vary International Film Festival 2014
• Dheepan, Jacques Audiard (Francuska)
Cannes Film Festival 2015, Palme d'Or
• The Lobster, Yorgos Lanthimos (Grčka, Velika Britanija, Irska, Nizozemska, Francuska)
Cannes Film Festival 2015, Jury Prize, Palm Dog - Jury Prize, Queer Palm - Special Mention
• Snake brothers, red. Jan Prušinovský (Češka)
Karlovy Vary International Film Festival 2015
• Parabellum, red. Lukas Valenta Rinner (Argentina, Austrija, Urugvaj)
Rotterdam International Film Festival 2015
Göteborg Film Festival 2015
• Trash, Stephen Daldry (Velika Britanija)
Rome Film Fest 2014, BNL People's Choice Award
Tallinn Black Nights Film Festival 2014

Događanje organizirano u okviru manifestacije Rendez-vous, festival Francuske u Hrvatskoj – www.rendez-vous.hr

Odabrani filmovi nenatjecateljski dio Međunarodnog programa:
• Utopia, Dennis Kelly (Velika Britanija), serijal
• Minions, Kyle Balda, Pierre Coffin (SAD)
• Pixels, Chris Columbus (SAD)
• Terminator Genisys, Alan Taylor (SAD)

Odabrani filmovi programa kratkometražnih međunarodnih filmova Samo kratko:
• Whale Valley, Gudmundur Arnar Gudmundsson (Danska, Island)
• The Missing Scarf, Eoin Duffy (Irska)
• Little Block of Cement With Dishevelled Hair Containing The Sea, Jorge Lopez Navarrete (Španjolska)
• Pride, Pavel Vesnakov (Bugarska, Njemačka)
• Taprobana, Gabriel Abrantes (Portugal, Šri Lanka, Danska)
• Fal, Simon Szabo (Mađarska)
• Summer 2014, Wojciech Sobczyk (Poljska)
• Dinola, Mariam Khatchvani (Gruzija)
• Shipwreck, Morgan Knibbe (Nizozemska)
• Emergency Calls, Hannes Vartiainen i Pekka Veikkolainen (Finska)
• Daily Bread, Idan Hubel (Izrael)
• Still Got Lives, Jan-Gerrit Seyler (Njemačka)

Program Dizalica uspješno je porinut na 61. pulskom filmskom festivalu, a odabirom tematskih filmova posebno je namijenjen mladim filmoljupcima koji bi se po uzrastu mogli definirati kao stariji maloljetnici i mlađi punoljetnici što obuhvaća mladež u dobi od 16 do 21 godine.

Odabrani filmovi programa Dizalice:
• Short skin, Duccio Chiarini (Italija)
• Diary of a teenage girl, Marielle Heller (SAD)
• My skinny sister, Sanna Lenken (Švedska, Njemačka)
• Streetkids United II: The Girls from Rio, Maria Clara Costa (Velika Britanija, Nizozemska, Brazil)
• Beautiful girl, Dominik Hartl (Austrija)

Tradicionalni festivalski program za djecu Pulica, prepoznat i cijenjen kao važan čimbenik filmskog obrazovanja najmlađih, i ove godine ponudit će suvremene hrvatske, europske i svjetske igrane i animirane dugometražne i kratkometražne filmove koji su briljirali na brojnim festivalima filmova za djecu i mlade.

Odabrani dugometražni filmovi programa Pulice:
• Hocus Pocus, Alfie Atkins, Torill Kove (Norveška, Švedska)
• Pettson and Findus - A Little Nuisance, a Great Friendship, Ali Samadi Ahadi (Njemačka)
• The Song of the Sea, Tomm Moore (Irska, Danska, Belgija, Luksemburg, Francuska)
• Il ragazzo invisibile, Gabrilele Salvatores (Italija)
• Karsten i Petra na safariju, Arne Lindtner Næss (Norveška)
• Rhubarb, Mark de Cloe (Nizozemska)
• Moje pjesme, moji snovi, Robert Wise (SAD)

Odabrani kratkometražni filmovi programa Pulice:
• Elephant and the Bicycle, Olesya Shchukina (Francuska)
• Patchwork Chicken, Angela Steffen, Andrea Deppert (Njemačka)
• The Mitten, Clementine Robach (Francuska)
• The Adventures of Yoyo, grupa autora (Belgija)
• Snowflake, Natalia Chernysheva (Rusija)

Pula film festival s pravom iz godine u godinu postaje sve važnije mjesto okupljanja filmofila iz Hrvatske i svijeta, na što smo doista ponosni. O značenju Pulskog filmskog festivala kao nacionalne manifestacije, svjedoči i kontinuirana potpora Ministarstva kulture koje mu posvećuje posebnu pažnju kako bi osigurao što kvalitetnije uvjete predstavljanja hrvatske filmske umjetnosti, kao bitne odrednice nacionalne audiovizualne strategije, izjavila je za kraj Tamara Perišić, pomoćnica ministra kulture.

Vodstvo Festivala najavilo je i skorašnje novosti vezano uz profesionalni program Festivala Pula PROfessional i ostale filmske programe koji nas očekuju od 18. do 25. srpnja na 62. Pulskom filmskom festivalu.