08.07.10.   Starost: 56 dan(a)
Izvješće o financiranju kampanje

Revizijsko izvješće o novcu potrošenom za izbornu promidžbu za prošlogodišnje lokalne izbore danas su poduprli svi saborski klubovi. Ipak su pozvali na sankcioniranje svih koji Državnoj reviziji ta izvješća nisu dostavili.

Većina kandidata mjerodavnim je izbornim povjerenstvima dostavila završna izvješća o financiranju svojih kampanja, no to ni nakon opomena nisu učinila 234 kandidata, među kojima je i devet izabranih načelnika općina, gradonačelnika i župana. Među onima koji nisu poslali završna izvješća su i 124 kandidata koja su ostvarila pravo na naknadu troškova izborne promidžbe u prvom izbornom krugu te 24 koja su to ostvarila u drugom izbornom krugu.

Svi kandidati prema zakonu su morali izvješća o troškovima kampanje dostaviti mjerodavnim izbornim povjerenstvima u roku od 14 dana nakon objave službenih rezultata izbora, no zakon nije predvidio sankciju za one koji to ne učine.

Od ukupno 1997 kandidata, 1763 ili 88,3 posto je dostavilo, a 234 ili 11,7 posto kandidata nije dostavilo završno izvješće, rekla je glavna državna revozorica Šima Krasić.

Od ukupnog broja (1763) dostavljenih završnih izvješća, u 315 odnosno 17,9 posto izvješća, kandidati i zamjenici kandidata nisu iskazali izvore i visinu sredstava te troškove, uz izjavu da nisu ostvarili ni trošili sredstva za izbornu promidžbu. Uvidom u 1763 dostavljena završna izvješća, za financiranje izborne promidžbe kandidati i zamjenici kandidata ostvarili su sredstva u ukupnom iznosu malo većem od 54 milijuna kuna.

Revizijom je utvrđeno da su izbori najviše stajali jedinice lokalne samouprave, koje su isplatile ukupno 153,6 milijuna kuna za naknade izbornim povjerenstvima i biračkim odborima te naknade troškova kampanje kandidatima koji su dobili više od 10 posto glasova.

Saborski klubovi poduprli su i pohvalili prošlogodišnji rad Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, naglasivši njegovu preventivnu ulogu u suzbijanju sukoba interesa u obnašanju javnih dužnosti, a time i korupcije. Predsjednik Povjerenstva Mate Kačan rekao je da je Povjerenstvo lani intenziviralo svoj rad - s 317 odluka i 40 mišljenja znatno je premašilo ukupan broj donesenih dokumenata u svim prijašnjim izvještajnim razdobljima.


Potpora izmjenama Zakona o pravu na pristup informacijama

Iako je pružila potporu, saborska oporba prigovorila je danas što u prijedlogu izmjena Zakona o pravu na pristup informacijama, za razliku od prvotnog rješenja, nije definiran povjerenik za informacije kao neovisno tijelo koje bi nadziralo provedbu zakona. Zakon je podržao HDZ, u ime kojega je Ljubica Lukačić ipak apelirala da se plaćanja upravne pristojbe oslobode oni ovlaštenici prava na pristup informacijama koji su socijalno ugroženi te osobe s invaliditetom.

Predložene izmjene Zakona o pravu na pristup informacijama u prvom čitanju preciznije definiraju informaciju i obvezu svih tijela javne vlasti da daju i pod kojim uvjetima moraju dati informacije.


 


 

Dodaj komentar

* Obavezno polje

*
*

*
*