HISTORY OF THE FESTIVAL

                PRIX MARULIĆ WINNERS
1997 
RTV BOSNIA AND HERZEGOVINA
Đorđe Malić - Mirsad Tukić: Ljubovnici

1998
BULGARIAN NATIONAL RADIO
Apocrypha, directed by Margarita Mladenova and Ivan Dobtchev

1999
DEUTSCHLANDRADIO BERLIN
Christian Calon: The Ulysses Project

2000
DEUTSCHLANDRADIO BERLIN – SF BERLIN
Helma Sanders-Brahms: A Thousand and One Nights, directed by Robert Matejka

2001
Drama
HRT - CROATIAN RADIO AND TELEVISION
Hrvoje Ivanković: The Poor Woman From Lopud, directed by Biserka Vučković
Documentary
RADIO LUBLIN, Poland
Malgorzata Sawicka: Book of Criminals, directed by Wojciech Markiewicz

2002
Drama
POLISH RADIO WARSZAWA
Everyman by anonymous author, directed by Wojciech Markiewicz
Documentary
SFB/ORB, Germany
David Zane Mairowitz - Nicole Marmet: The Faces of Jeanne D'arc, directed by David Zane Mairowitz

2003
Drama
DEUTSCHLANDRADIO BERLIN
Cathy Milliken -  William Shakespeare: New Looks, directed by Goetz Naleppa
Documentary
AUSTRALIAN BROADCASTING COMPANY
Tony Barrell: What Tokyo
&
RTE RADIO 1, Ireland
Michael O'Kane: Fadin Echoes 

2004
Drama
RADIO DENMARK
Jens Blendstrup: Germand the Merry Swain, directed by Malene Kirkegaard Nielsen
Documentary
ABC – LISTENING ROOM, Australia
Jane Ulman - Russell Stapleton: In Studio, Dreaming Transportation

2005
Drama
DEUTSCHLANDRADIO, Berlin
Friedrich Durenmatt: Minotaur, directed by Beate Andres
Documentary
BATTERY RADIO for RTE
Chris Brookes: The Promised Land of the Saints

2006
Drama
BBC, Great Britain
Caroline and David Stafford: The True and Inspirational Life of St.Nicholas, directed by Marc Beeby
Documentary
BATTERY RADIO, Canada
Chris Brookes: Running the Goat
&
DEUTSCHLANDRADIO KULTUR, SWR, WDR, Germany
Jean-Claude Kuner - Andree Maggraf: Extraordinary. Stille. Ce soir

2007
Drama
RADIO ROMANIA
Saviana Stanescu - Toma Enache: Bucharest Underground, directed by Toma Enache
Documentary
BBC, Great Britain
Tim Jackson: In Form: Variations

2008
Drama
ERT.SA., Greece
Kostas Kanavouris - Maro Karayiannopoulous: Medea doesn't have Nightmares
Documentary
AUSTRALIAN BROADCASTING COMPANY
Natalie Kestecher: Double Life

2009
Drama
CZECH RADIO
Georg Büchner: Woyzeck, directed by Aleš Vrzák
Documentary
BATTERY RADIO, Canada
Chris Brookes - Paolo Pietropaolo - Alan Hall: Hark! – the acoustic world of Elizabethan England
Short Form
BAYERISCHER RUNDFUNK, Germany
Jens Jarisch: Hong Kong Song

2010
Drama
SWEDISH RADIO
Fyodor Dostoyevsky: Crime and Punishment, directed by Mattias Andersson
Documentary
AUSTRALIAN BROADCASTING COMPANY
Jane Ulmann - Russell Stapleton: The Devil in Music
&
THIRD EAR, Denmark
Krister Molzen - Tim Hinman - Pejk Malinovski: The Golden Horn and the stupidest Theft of the Century
Short Form
AGRFT, Slovenia 
William Shakespeare: Hamlet, directed by Matjaž Farič

2011
Drama
DEUTSCHLANDFUNK, Germany
Gesine Schmidt: Liebesrap, directed by Jean-Claude Kuner
Documentary
THIRD EAR, Denmark
Tim Hinman: Garden
Short Form
ARTWORKS, Serbia
Snežana Ristić - Radonja Leposavić: Optimism

2012
Drama
RTR – RADIO RUSSIA
Brian Friel: The Yalta Game, directed by Dmitriy Nikolaev
Documentary
ROCKETHOUSE PRODUCTIONS, Great Britain
Cathy FitzGerald - Matt Thompson: Dreaming Dickens
Short Form
HRT - CROATIAN RADIO AND TELEVISION
Stephanie Jamnicky - Zoran Sajko: Glagoljon

2013
Drama
DEUTSCHLANDFUNK
Werner Fritsch: Faust Song of the Sun
Documentary
BBC, Great Britain
Steven Rajam: Tim Key and Gogol's Overcoat
Short Form
RTR – RADIO RUSSIA
Dmitry Nikolaev: 26 centuries of the Fox and the Crow

2014
Drama
WDR, Germany
Clemens Schönborn: The Lady of Camellias
Documentary
POLSKIE RADIO LUBLIN AND DEUTSCHLANDFUNK
Kasia Michalak: The Golden Boy
Short Form
YLE - Finnish Radio Broadcasting Company
Taina Riikonen: A Painful Embrace

2015
Drama
DEUTSCHLANDFUNK, Germany
Hans Block: Don Don Don Quijote - Attackeee
Documentary
DEUTSCHLANDFUNK, Germany
Malgorzata Zerwe, David Zane Mairowitz: Kafka Unchained
Short Form
RTR – RADIO RUSSIA
Dmitry Nikolaev: Happy Birthday, Darling!
Special Achievement in Radiophony
Cantus Appium (Song of Bees - 7 variations after Vergilius for voice and 15 bee-colonies) by Goetz Naleppa

2016
Drama
BBC, UK
Linda Marshall: Orpheus and Eurydice
Documentary
ABC, Australia
Karen Werner: Laws of lost and found objects
Short Form
CROATIA, HRT
Marija Pečnik Kvesić: 1914 and beyond
Special Achievement in Radiophony
FOR USE OF NEW MEDIA  
Chris Brookes/Battery Radio: The Bannerman Quartet (drama) 

2017
Drama
RTE, Ireland
Bernard Clarke: Terrible Beauty
Documentary
Falling Tree Productions, UK
Cicely Fell and Charles Maynes: Looping Swans
Short Form
Rikke Houd, Denmark
Rikke Houd: The Kayakman

Ocijeni članak

Prosječna ocjena: 5 Broj ocjena: 1